Blue Flower

Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w projekcie Saferinternet.pl, w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. 

W roku 2019 DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU obchodzono 5 lutego pod hasłemDziałajmy razem!”. Temat ważny, bo dotyczy również przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety, laptopy...
W ramach DBI, w przedszkolu odbył się cykl zajęć edukacyjnych, których głównym celem było zapoznanie dzieci z komputerem i Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Przedszkolaki poprzez zadania i wspólne zabawy dowiedziały się co to jest Internet i sieć internetowa, do czego służy i jakich zasad trzeba przestrzegać, aby z niej bezpiecznie korzystać. Dzieci próbowały  wyjaśnić własnymi słowami: co to jest Internet?, odszukiwać go w sprzętach, słuchały piosenki „Fajnie w Internecie”. Stworzyły także własną sieć internetową oraz poznały budowę klawiatury komputerowej.
W trakcie zajęć dzieci oglądały i słuchały bajek, które uświadomiły maluchom, że Internet jest nie tylko skarbnicą gier i zabaw, ale również potencjalnym źródłem zagrożeń. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone na podstawie filmu animowanego lub bajki wg scenariusza (strona „Necio.pl – zabawa w Internet”) „Mój przyjaciel Necio”,  bajek profilaktycznych z serii „Owce w sieci”, - w Polsce projekt „Owce w Sieci” został opracowany i jest realizowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK. 
W czasie zajęć młodsze dzieci z pomocą nauczycieli przygotowały prace plastyczne nt. „Laptop”, natomiast starszaki wykonały przyjaznego Robocika Necia. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w holu przedszkola.

Za udział w projekcie nasze przedszkole otrzymało zaświadczenie potwierdzające wzięcie udziału w akcji.

We współczesnym świecie  nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez telewizji, komputera, Internetu. Ulubioną i często jedyną formą sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież, a nawet osoby dorosłe stały się gry komputerowe.  Zjawisko gier komputerowych budzi obecnie spore i sprzeczne emocje. Z jednej strony gry komputerowe są odbierane jako nowoczesna i bardzo atrakcyjna zabawa,  z drugiej strony często przerażają ogromnym ładunkiem przemocy, okrucieństwa, budząc uzasadniony niepokój rodziców, wychowawców czy psychologów. 

Zachęcamy wszystkich rodziców do podejmowania rozmów z dziećmi, zarówno z przedszkolakami jak i tymi starszymi, na temat szanowania swojego czasu oraz przestrzegania ich przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z sieci i gier komputerowych, z tabletów, laptopów, komórek  itp.

Zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z:
-  Poradnikiem nie tylko dla rodziców Dzieci w świecie gier komputerowych
- krótkim filmikiem  instruktażowym „Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci”
- artykułem  Kiedy komputer (nie) szkodzi dziecku
- artykułem Jak komórka, telewizor i komputer wpływają na dziecko?

W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: 
RODZICU UWAŻAJ, ILE TWOJE DZIECKO SPĘDZA CZASU i CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE !!!