Blue Flower

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła pamięta podjęte działania

Publiczne Przedszkola Nr 2 w Sędziszowie Młp. włączyło się w akcję MEN „Szkoła pamięta”.
Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.
W przedostatnim tygodniu października, podczas zajęć z dziećmi wspominano tych, którzy szczególnie zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Poza tym w ramach akcji podjęto w przedszkolu szereg dodatkowych działań.
Jednym z nich było wyjście dzieci z grupy I i II  pod Pomnik Pamięci o Nieznanych Żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego zesłanych na Sybir oraz pomnik lokalnych bohaterów, Sybiraków, żołnierzy AK gdzie oddano hołd bohaterom i zapalono znicze.
Kolejnym działaniem było wyjście gr. IV pod opieką pań na Cmentarz Komunalny w Sędziszowie Młp. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się na grobach tych, którzy spoczywają na tym cmentarzu. Zapaliły znicze na grobach rodzinnych, na grobach pracowników naszej placówki, nauczycieli, absolwentów oraz bohaterów narodowych, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny oraz osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności.
Najstarsze przedszkolaki z grup V i VI w ramach akcji udały się do Parku Historycznego Blizna, gdzie podziwiały 14 m. makietę niemieckiej rakiety V-2. Oraz samolot Antonow An-2, do którego dzieci mogły wejść do środka i zasiąść za sterami. Dzieci poznały historię dawnego poligonu niemieckiego, oglądały film z prób startu rakiety V-2 oraz eksponaty związane z II wojną światową, zgromadzone na wolnym powietrzu oraz w dawnym baraku obozowym. W Parku Historycznym dzieci zobaczyły odnalezione w okolicach Blizny części rakiet, bomb, pocisków oraz inne pozostałości po walkach w 1944 r a także  w budynku dawnego baraku stare naczynia, broń, narzędzia fryzjerskie, dowody osobiste, fotografie z okresu II wojny światowej. Na koniec wycieczki dzieci zapaliły znicz pod pomnikiem, który jest hołdem dla walczących o wolność Polski.

Za udział przedszkola w akcji „Szkoła pamięta” otrzymaliśmy podziękowanie od Ministra Edukacji Narodowej.