Blue Flower

16 grudnia w grupie IV odbyły sie bardzo smaczne i pachnące warsztaty kulinarne, które zorganizowała i poprowadziła Pani Krystyna Dziewit – babcia oraz mama Michasi z gr. IV - Pani Monika ŻurekZajęcia zostały zorganizoane w ramch preorientacji zawodowej i miały na celu poznanie zawodu kucharza oraz przybliżenie dzieciom tradycji a także historii związanej z pieczeniem świątecznych pierników.
Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się miedzy innymi z jakim miastem związana jest piernikowa legenda, jakie produkty są konieczne do wypieku pierników i od jakiego imienia pochodzi nazwa najpopularniejszego toruńskiego piernika. Uważnie słuchały kujawskiej legendy „O piekarzu i córce Katarzynie” podczas której degustowały toruńskie pierniki „Katarzynki”. Dzieci z zachwytem oglądały wystawę piernikowych wytworów zorganizowaną przez Panie prowadzące zajęcia. Po wyczerpującej temat pogadance, w strojach kucharskich, przy dźwiękach kolęd i pastorałek, przedszkolaki przystąpiły do ozdabiania wcześniej upieczonych przez Panie prowądzace wypieków. Polewały lukrem piernikowe choinki, serduszka, ludziki itp wg własnych pomysłów, po czym ozdabiały kolorowymi posypkami i cukiereczkami. Nie obeszło sie bez oblizywania palców z lukru oraz podjadania kolorowych i słodkich dekoracji. Były to bardzo kreatywne zajęcia, pobudzające wyobraźnię i inwencję twórczą dzieci.
Pierniki świąteczne warto piec nie tylko dla ich smaku, ale także dla podtrzymywania tej pięknej tradycji i integracji. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż prawdziwa, pachnąca choinka czy stół świateczny udekorowany pachnącymi pierniczkami ozdobionymi wg własnego pomysłu!

Składamy serdeczne Podziękowania Pani Krystynie i Monice za atrakcyne i pełne ciekawostek zajęcia, za wkład pracy włożony w przygotowanie pierników oraz słodkich dekoracji i przede wszystkim za miłą przedświateczną atmosferę.

Więcej zdjęć poniżej