Blue Flower

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Celem tego wydarzenia jest uświadomienie i uwrażliwienie na temat autyzmu, podnoszenie świadomości dzieci, budowanie zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się zarówno osoba z autyzmem jak i jej najbliżsi.

AUTYZM jest poważnym całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, ale dzięki odpowiedniej opiece i odpowiedniej terapii można poprawić jej funkcjonowanie.

 Chcemy włączyć się w obchody Dnia Autyzmu poprzez akcję RAZEM DLA AUTYZMU 
Dzieci mogą tego dnia może wyrazić swoją solidarność z rówieśnikami dotkniętymi autyzmem w następujący sposób: po prostu ubrać się na niebiesko, wykonać niebieski rysunek lub pobawić się niebieskimi zabawkami.
Jeżeli chcieliby Państwo podzielić się z nami, jak dzieci spędziły ten dzień, można przesłać zdjęcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej bajki dla dzieci, poruszającej tematykę autyzmu
https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg
lub wysłuchania audiobooka https://www.youtube.com/watch?v=Vi7Gq8klJc4
Można również przeczytać z dzieckiem bajki na temat autyzmu napisane specjalnie dla dzieci: 
„Kosmita” Roksana Jędrzejewska-Wróbel https://www.ingdzieciom.pl/_fileserver/item/1500929
„Czarodziejka” Joanna M. Chmielewska http://swiatelkodladzieci.pl/wp-content/uploads/2015/05/Czarodziejka.pdf

autyzm_-_plakat