Blue Flower

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego, jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie. Ponadto dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak doniosłe wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Jest to okazja do kształtowania już u najmłodszych dzieci poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do ojczyzny, szacunku wobec symboli narodowych, rozwijania uczuć patriotycznych. 

Z tej okazji każdego roku wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola w biało-czerwonych strojach wyruszały na przemarsz ulicami miasta pod Urząd Miejski z flagami wykonanymi w przedszkolu,by przypomnieć mieszkańcom o obchodach Święta Flagi.Przed sędziszowskim ratuszem dzieci witał Pan Burmistrz, który rozmawiała z dziećmi o tym święcie. Spotkaniu towarzyszyły patriotyczne wiersze, piosenki oraz złożenie kwiatów pod tablicami bohaterów poległych w walce o wolność.
W tym roku poprzez kształcenie na odległość dzieci mogły poznawać i utrwalać wiadomości o symbolach narodowych, historii Polski, legendach o naszym kraju.
Rodzice z Dziećmi wykonali prace plastyczne nt. Jak obchodzę Święto Flagi? Serdecznie dziękujemy za włożony trud i piękne prace, przez które również kształtowane są postawy patriotyczne wśród naszych przedszkolaków.
Z wielką radością poniżej prezentujemy nadesłane prace.
 

                                            Marysia i Sara

                                               Emilka


                                                Antoś


                         Ania                                        Błażejek


                                           Julek


                                        Michasia                                            

      
             Praca Dawidka                                     Oliwcia        Praca Nadii i Kornelii                                      Natalka

 

Pamiętajmy o wyeksponowaniu flagi Polski w naszych domach w te Święta Majowe!