Blue Flower

                                 Kartka do Powstańca z Grodziska” GrodziskNews.pl – Portal Informacyjny o  Grodzisku Mazowieckim

PublicznePrzedszkole Nr 2 im. J. Korczaka w Sędziszowie Młp. po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej BohaterON. Jest to kampania mająca na celu przybliżenie najmłodszemu pokoleniu faktów historycznych, o których z roku na rok niestety wspomina się coraz mniej oraz uwrażliwienie na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

W ramach kampanii starszaki z gr. V i VI uczestniczyły w zajeciach patriotycznych pod kierunkiem Pani Urszuli Kmieć i Kornelii Przywary, które miały na celu pomóc zrozumieć trudną historię Polski, a w szczególności przybliżyć wydarzenia dotyczące Powstania Warszawskiego.

Dzieci porównywały zdjęcia zniszczonej i odbudowanej Warszawy, podawały bardzo trafne skojarzenia ze słowem WOJNA, poznawały symbole związane z Powstaniem Warszawskim. Z zaciekawieniem słuchały opowiadania o czarno-białym świecie pt. "Zaklęcie na W" Michała Rusinka. Podczs zajęć dzieciom zostały przybliżone sylwetki wybranych Powstańców Warszawskich na stronie BohaterON. Na koniec zajęć wspólnie wykonaliśmy laurkę dla Pani Alinki - jednej z bohaterek Powstania Warszawskiego i sformułowaliśmy życzenia ze słowami wdzięczności za walkę w obronie Ojczyzny. Kartka zostanie wysłana pocztą do Fundacji Sensoria, która przekaże ją do adresata. Mamy nadzieję, że nasza laurka sprawi radość Bohaterce, której postawa jest dla nas wspaniałym wzorem patriotyzmu, poświęcenia i niezłomności.

Działania w ramach tych zajęć były trudne, gdyż dotykały tematyki II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Jednak dzieci z wielkim zaciekawieniem i przejęciem brały w nich udział, a po zajęciach nadal przeżywały i rozmawiały na temat wojny, rysowały i kolorowały ilustacje związane z tematyką Powstania Warszawskiego.

My jako nauczyciele i Państwo jako Rodzice jesteśmy dla dzieci źródłem wiedzy i w naszych rękach spoczywa pielęgnowanie pamięci o najważniejszych wydarzeniach historycznych naszej Ojczyzny. Poprzez włączanie się w ogólnopolskie akcje takie jak BohaterON, cyklicznie przeprowadzane zajęcia dydaktyczne oraz uroczyste obchody Świąt Państwowych, pragniemy kształtować w naszych wychowankach postawy patriotyczne, poczucie narodowej przynależności oraz przywoływać takie wydarzenia historyczne, dzięki którym żyjemy w wolnym Kraju.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z przebiegu zajęć