Blue Flower

Znalezione obrazy dla zapytania: dzień bezpiecznego internetu 2021 plakat

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. 
DBI to przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

W roku 2021 DBI przypadł na dzień 9 lutego. Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU. Temat ważny, bo dotyczy przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety, laptopy...
W ramach akcji w dniach od 9 - 12 lutego w grupach odbyły sie zajęcia edukacyjne dla dzieci, pogadanki, itp., których głównym celem było zapoznanie dzieci z komputerem i Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Dzieci próbowały wyjaśnić własnymi słowami: Co to jest Internet?, odszukiwać go w sprzętach. Grupy tworzyły własną sieć internetową, porównując ją do pajęczej sieci. Dzieci poznawały budowę klawiatury komputerowej, oglądały i słuchały bajek które uświadomiły przedszkolakom, że Internet jest nie tylko skarbnicą gier i zabaw, ale również potencjalnym źródłem zagrożeń. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone na podstawie: filmu animowanego, bajki wg scenariusza „Mój przyjaciel Necio”, bajek profilaktycznych z serii „Owce w sieci”. Przedszkolaki poznały również bajki z serii „Sieciaki.pl.”, prowadziły „Zabawy z klawiaturą”, a podczas zajęć plastycznych przygotowały prace plastyczne nt. „Laptop” , kolorowały Robocika Necio. 

            We współczesnym świecie  nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez telewizji, komputera, Internetu. Ulubioną i często jedyną formą sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież, a nawet osoby dorosłe stały się gry komputerowe.  Zjawisko gier komputerowych budzi obecnie spore i sprzeczne emocje. Z jednej strony gry komputerowe są odbierane jako nowoczesna i bardzo atrakcyjna zabawa,  z drugiej strony często przerażają ogromnym ładunkiem przemocy, okrucieństwa, budząc uzasadniony niepokój rodziców, wychowawców czy psychologów. 

Zachęcamy wszystkich rodziców do podejmowania rozmów z dziećmi, zarówno z przedszkolakami jak i tymi starszymi, na temat szanowania swojego czasu oraz przestrzegania ich przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z sieci i gier komputerowych, z tabletów, laptopów, komórek  itp.

Zachecamy do odwiedzenia bezpiecznych dla dzieci stron internetowych:

https://www.saferinternet.pl/menu/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/owce-w-sieci.html
http://necio.pl/

Zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z:

- Kampania „Chroń dziecko w sieci” http://www.dzieckowsieci.pl/kampania/
- Poradnik nie tylko dla rodziców Dzieci w świecie gier komputerowych
- krótki filmik instruktażowy „Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci”
- artykuł Kiedy komputer (nie) szkodzi dziecku
- artykuł Jak komórka, telewizor i komputer wpływają na dziecko?

W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: 
RODZICU UWAŻAJ ILE TWOJE DZIECKO SPĘDZA CZASU I CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE !!!