Blue Flower

W środę, 21 czerwca przedszkolaki  z grupy IV pojechały na wycieczkę do Parku Krajobrazowego  Buczyna w Górze Ropczyckiej .  To niewątpliwie bardzo malowniczy zakątek, w którym każdy znajdzie ciszę, spokój i wytchnienie, a najmłodsi mają okazję do obcowania z przyrodą poprzez obserwowanie mieszkańców parku i stawów dworskich. Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Po parku spacerowaliśmy z  wolontariuszkami  programu  AIESEC – studentkami z Chin i Tajlandi  - Helen i Kat. Razem z nimi poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Park Buczyna usytuowany jest w głębokim wąwozie. Mieliśmy okazję podążać ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną, która wiedzie malowniczą trasą. Jak sama nazwa wskazuje, w przeważającej części  drzewostanem parku jest  buczyna. Ale poznaliśmy także wiele okazów  innych drzew: buka, platana klonolistnego,  grabu, klonów, dębów, kasztanowców czy olchy. Buczyna to raj dla ptaków, staraliśmy się być bardzo cichutko, aby nie spłoszyć takich  mieszkańców  parku jak: zięby, rudzika, kosa, szpaków, kawek, szczygłów, dzięciołów czy sów. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej  odgłosów  tego pięknego miejsca. Wiemy, że czasem w Buczynie można spotkać zagubioną sarnę, dzika, lisa czy zająca – ale nie mieliśmy tyle szczęścia, aby je zobaczyć… Dzieci z zainteresowaniem oglądały różne okazy ziół – m.in. rumianek, podbiał, mniszek, krwawnik, jaskółcze ziele i czarny bez – czyli rośliny lecznicze. Razem z drzewami i ziołami, florę Buczyny stanowią piękne kwiaty, m. in. konwalia majowa, jasnoty – biała i różowa, zawilce, miodunki, szczawiki . Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością  ochrony przyrody. Doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w  parku nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować.  Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych  u młodego pokolenia. Wycieczka do Parku Krajobrazowego Buczyna wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody. Pełne wiedzy o parku i niezapomnianych wrażeń wróciły do przedszkola. 

Wycieczka  organizowana była  w związku z realizacją przedszkolnej  inicjatywy i  powstającym w ogrodzie przedszkolnym  „ZIELONYM ZAKĄTKU EDUKACJI I INTEGRACJI" w ramach Projektu „Inicjatywy dla Zielonego Podkarpacia” sfinansowanego ze środków NFOŚiGW.   

               

Serdecznie dziękujemy Państwu Andrzejowi i Jadwidze Jarząb  -  JARZĄB Licencjonowane Przewozy Międzynarodowe  za nieodpłatny transport do Parku Krajobrazowego Buczyna.  DZIĘKUJEMY!!!