Blue Flower

 

Któż nie zna bajki o Czerwonym Kapturku? Któż nie słyszał opowieści o dziewczynce, która przemierzając las spotyka złego wilka? Któż nie wie co się działo potem? Chyba każdy. Przecież to jedna z pierwszych bajek, jaką usłyszeliśmy będąc dziećmi, jakiej słuchaliśmy potem wiele razy, jaką opowiadamy naszym dzieciom. Ta bajka idzie z nami przez życie w różnych formach, poczynając od wersji Perrault, poprzez braci Grimm, Brzechwę po opracowanie Pavla Polaka.
30 października nasze przedszkolaki oglądnęły spektakl wystawiony w SP 3 pt. „Czerwony Kapturek”, w którym głównymi aktorami były marionetki. Konstrukcja spektaklu oparta była na improwizacji Henryka Hryniewickiego - aktora Teatru Maska w Rzeszowie, który  inscenizował Czerwonego Kapturka korzystając z rad i wskazówek dziecięcej publiczności. Proponował rodzaj zabawy w teatr, zapraszając dzieci do bezpośredniego w niej udziału.

"Teatr jest dyscypliną sztuki przygotowującą widza do pracy intelektualnej, a z drugiej strony pobudza pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Zachęca do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Jednocześnie teatr ukazuje los człowieka, co jest ważnym elementem humanizującym i bardzo ważnym elementem edukacji" (A. Hausbrat)

Spektakl „Czerwony Kapturek” był pełen humoru i bardzo podobał się przedszkolakom. A najważniejsze, że dzieci naprawdę uwierzyły, iż mają wpływ na przebieg wszystkich scenicznych zdarzeń i rozwój sytuacji.