Blue Flower

"Dzisiaj wielka jest rocznica - 11 Listopada !
Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa!
Im to bowiem zawdzięczamy: wolność, polską mowę  w szkole,
oraz to, że z ksiąg historii poznajemy dziś niewole"

 
     W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: hymnu, godła i biało-czerwonej flagi. Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Z tej tak doniosłej okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości 9 listopada w piątek wszystkie grupy przedszkolne naszego przedszkola zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków – dzień. Dzieci z grupy V przygotowały część artystyczną, na którą zaprosiły społeczność całego przedszkola i rodziców. Uroczysta akademia miała uświadomić dzieciom, że obchodzenie Święta Niepodległości to obowiązek każdego Polaka, nawet tego małego.
Podczas uroczystości dzieci pogłębiły swoją wiedzę o takie pojęcia jak: patriotyzm, niepodległość, Ojczyzna, tożsamość narodowa, wolność, niewola, honor… Nie tylko odświętne stroje czy dekoracja tworzyły podniosły nastrój, ale sam fakt wyśpiewania Hymnu Narodowego przez tak liczne grono dziecięcych głosów, Taniec Poloneza pozwolił wszystkim  obecnym  na akademii poczuć w głębi serca, że naprawdę kochają swoją Ojczyznę i dumni są z tego, że są Polakami. Występ przedszkolaków nagrodzony został gromkimi brawami, a ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent - doceniony  został przez Panią dyrektor Renatę Śliwa, która w słowach podziękowania –mówiła że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami i życzyła wszystkim dzieciom radosnego świętowania WOLNOŚCI - NIEPODLEGŁOŚCI.


Po zakończeniu uroczystej akademii całą społecznością przedszkolną udaliśmy się na plac przed budynkiem przedszkola aby o godzinie 11.11 wziąć  udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”–  wspólnie z Panem Burmistrzem Sędziszowa Młp Bogusławem  Kmieć oraz  Rodzicami, Rodzeństwem i sympatykami  naszego przedszkola włączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy Hymn Narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Na koniec Pani Dyrektor przygotowała miłą niespodziankę. Zaprosiła do przedszkola Pana Stanisława Gila – Członka Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, który przywiózł ze sobą 100 Gołębi Pocztowych. Wspólnie z hodowcą gołębi i zaproszonymi gośćmi wypuszczono z klatek 100 gołębi na 100-lecie niepodległości.
Dziękujemy Panu Stanisławowi Gilowi za piękny akcent, który podkreślał naszą uroczystość.

Filmik TvS 100 GOŁĘBI NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Na zakończenie całej uroczystości Burmistrz Pan Bogusław Kmieć na ręce Pani dyrektor Renaty Śliwa przekazał Flagę od Prezydenta Polski Pana Andrzeja Dudy oraz kosz pełen słodkości dal wszystkich przedszkolaków.

Dzień ten stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że na zawsze zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków” i całej społeczności sędziszowskiej.

Relacja Telewizji Sędziszów:
TvS  WSPÓLNIE ZAŚPIEWALI 4-ZWROTKOWY HYMN NARODOWY