Blue Flower

Znalezione obrazy dla zapytania MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI” ogłaszamy zbiórkę zużytego sprzętu  elektrycznego i elektronicznego

 Drodzy Rodzice,  już po raz drugi nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim  Programie Edukacyjnym pt „MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI”
W związku z tym ogłaszamy zbiórkę zużytego sprzętu   elektrycznego i elektronicznego 

 • Zbiórka odbędzie się w dniach 27 marca - 9 kwietnia 2019 r. 
 • Za zgromadzone elektrośmieci, nasza placówka otrzyma punkty (kupony)  – od Funduszu Oświatowego, które będzie można wymienić na pomoce dydaktyczne dla dzieci   w przedszkolu.  ( wg Regulaminu Konkursu w roku szkolnym 2018/2019 planowane jest zorganizowanie dwóch zbiórek  elektrośmieci)
 • Miejsce zbiórki znajdować się będzie na parkingu przedszkolnym, a makulatury pod dachem bocznego wejścia do przedszkola.

DRODZY RODZICE! W celu lepszej organizacji podczas przeliczania rodzaju sprzętu, który będzie przynoszony, bardzo prosimy o wpisanie odpowiednich danych do list umieszczonych w każdej grupie.  Dla najbardziej zaangażowanych przedszkolaków przewidujemy nagrody – niespodzianki :)

Uwolnij piwnicę, garaż i schowek od niepotrzebnych elektrośmieci! 
Zachęcamy do aktywnego włączenia się do akcji!!!

Z góry BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

 Co to są elektrośmieci?

 (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne   i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie – zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.  Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV    i AGD.

Czy elektrośmieci są szkodliwe? – Dlaczego?

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki , pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby.

Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.  Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

 • Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
 • Związki bromu– stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują  u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
 • Kadm– zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
 • PCB– pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
 • R-12– czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
 • Azbest- używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.  
 • O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.
 • PAMIĘTAJ! Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych!
 • Uwolnij piwnicę, garaż i schowek od niepotrzebnych elektrośmieci!

 

SCHEMAT PRZELICZANIA PUNKTÓW:

Kupon granatowy o wartości 2 punktów za każdy ZSEE typu: żelazko, telefon komórkowy, klawiatura, akcesoria komputerowe, radio przenośne, toster, czajnik, suszarka do włosów, magnetowid, zabawka elektryczna, odtwarzacz DVD, mikser, młynek do kawy, zegar, kamera,  waga, świetlówka, depilator, golarka, inne ZSEE o masie od 1 do 2 kg.

Kupon fioletowy o wartości 3 punktów za każdy ZSEE typu: monitor LCD, laptop, ekspres ciśnieniowy i do kawy, drukarka, faks, maszynka do mielenia mięsa, frytkownica, instrumenty muzyczne, wiertarka, wzmacniacz dźwięku, radioodbiornik, komputer, robot kuchenny, wieża AUDIO inne ZSEE o masie od 2, 01 kg do 5 kg.

 Kupon żółty o wartości 7 punktów za każdy ZSEE typu: przenośna kuchenka elektryczna, kuchenka mikrofalowa, sprzęt Hi-FI, odkurzacz, maszyna do szycia, sprzęt nagłośnieniowy, kopiarka, kasa fiskalna, inne ZSEE o masie od 5, 01 kg do 10 kg.  

 Kupon pomarańczowy o wartości 12 punktów za każdy ZSEE typu: monitor i telewizor kineskopowy, sprzęt Hi-Fi, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, zestaw kina domowego itp. inne ZSEE o masie od 10, 01 kg do 15 kg.

 Kupon zielony o wartości 25 punktów za każdy ZSEE typu: urządzenia chłodnicze, lodówka, pralka, zmywarka, zamrażarka, kserokopiarka, kuchenka elektryczna, kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym, suszarka do ubrań, urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, elektronarzędzia, inne ZSEE o masie powyżej 15 kg. 

 • Za przekazane Zużyte baterie, Placówce oświatowej przysługuje kupon granatowy  o wartości 2 punktów, za każde 2 kg zużytych baterii,
 • Organizator przyznaje Placówce oświatowej także dodatkowy kupon zielony o wartości 25 punktów z tytułu zorganizowania przez Placówkę oświatową zbiórki elektrośmieci jednorazowego przekazania  ZSEE o masie co najmniej 750 kg (słownie: siedemset pięćdziesiąt kilogramów) .