Blue Flower

    

21 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Życzliwości Pozdrowień. Święto  to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Idea tego dnia do dziś jest niezmienna – Bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy, tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju. Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar - mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele są proste: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji.

"Dzień Życzliwości i Pozdrowień" na stałe wpisał się do kalendarza imprez  naszego przedszkola .Dzieci dowiedziały się w tym dniu, co to jest życzliwość – to  uprzejmość, wiążąca  się z pomaganiem sobie wzajemnie i byciem miłym dla innych. Życzliwość płynie z serca, jest dobrem, dzięki któremu możemy czuć się dumni, dzięki któremu inni postrzegają nas jak najlepiej. Można dać temu wyraz dobrym uczynkiem i ciepłym słowem. Człowiek życzliwy wyświadcza dobro, wystrzega się natomiast wyrządzania krzywdy. Jest przyjazny, delikatny i wczuwa się w cudze położenie, bierze pod uwagę potrzeby drugich. Po przeprowadzeniu pogadanek dzieci otwierały listy z pozdrowieniami, które dostały  od koleżanek i kolegów z okazji tego święta, a przedstawiciele społeczności przedszkolnej wraz z paniami wychowawczyniami odwiedzili Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy w Sędziszowie Małopolskim i wręczyli pacjentom i personelowi zakładu wcześniej wykonane w przedszkolu kolorowe rysunki.

  

Aby o życzliwości pamiętać nie tylko tego jednego dnia w roku, ale każdego dnia, zachęcajmy dzieci do używania słów: „Dziękuję, że jesteś...”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!”. To proste, znane wszystkim słowa, które wywołują radość i uśmiech.
„Uśmiech trwa chwilę, ale jego wspomnienie trwa czasami  przez całe życie”