Blue Flower

W dniu 30 listopada 2018 roku dzieci z grupy V i VI wyruszyły autobusem  do Rzeszowa na obchodzone przez  żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia z Rzeszowa święto. W ramach Dnia Otwartych Koszar  żołnierze z 1 BSP zorganizowali dla dzieci i młodzieży pokazy wspinaczki po ścianie, pokazy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki, nauka reanimacji, wiele innych atrakcji. Zaczęliśmy od zwiedzania budynków jednostki. Dowiedzieliśmy się o pracy, którą wykonują żołnierze, jakie są rodzaje i wzory mundurów i oznak. Pokazano nam sprzęt wojskowy, samochody pancerne, czołgi, karabiny, . Zwiedziliśmy Izbę Pamięci –(oglądanie pamiątek, oznaczeń wojskowych, portretu Józefa Kustronia).
O godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, dowódcy batalionu, komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych z regionu oraz dowódcy jednostek brygady, młodzież, dzieci ze szkół i przedszkoli.
W czasie apelu wyróżniono najlepszych żołnierzy 1 BSP wojska, a także wręczono odznaczenia. Odczytano decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Rozkaz Dowódcy 21 BSP o nadaniu Wojskowej Odznaki Górskiej 21 BSP III  i II stopnia.
Żołnierze złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Pułku Strzelców podhalańskich oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą koledze, żołnierzowi 1 BSP - śp. st. chor. Janowi Kiepurze, który poległ w Afganistanie w 2013 roku. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił uroczyście odegrany hymn państwowy, pieśni reprezentacyjne Wojska Polskiego, podniesienie flagi państwowej oraz defilada. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystości, dumni z naszych żołnierzy. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.