Blue Flower

                      
     

Harcerz wie, że trzeba zawsze wytrwać i przetrwać, by nareszcie zwyciężyć,
 a nie tracić nadziei i nie mówić przedwcześnie, że wszystko stracone. /gen. Józef Haller

                  O wartościach historycznych i miłości do ojczyzny trzeba uczyć się od małego, dlatego w wielu przedszkolach i szkołach  organizowane są różne uroczystości upamiętniające 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

                 We wtorek, 27 listopada,  w naszym przedszkolu  odbyła się  Wieczornica Patriotyczna. Spotkanie to miało podniosły, a zarazem rodzinny charakter. Zebrani Goście, a wśród nich Brat  Paweł   Kaim wraz z II Sędziszowską  Drużyną  Harcerek  „Drzewo” im. Barbary Kasechube,  Rodzice z  dziećmi  z grup III i V,  rodzeństwo, znajomi i przyjaciele - zaszczycili nas w tym dniu swoją obecnością. Najmłodsi poprowadzili przybyłych Gości wierszem i śpiewem przez smutne lata zaborów aż do dnia 11 XI 1018r. Połączenie dziecięcej wrażliwości, talentu i zaangażowania  pozwoliło zaproszonym Gościom przenieść się w czasy, kiedy Polska upadała, walczyła i zwyciężała. Po występie dzieci, prowadzenie Wieczornicy przejęły  zaproszone harcerki wraz  z  o. Pawłem.  Dowiedzieliśmy się, że II Sędziszowska Drużyna Harcerek „Drzewo” im. Barbary Kasechube działa przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim od 16 lat i obecnie zrzesza 38 harcerek w wieku od 11 do 18 lat. Jest jedną z dwóch jednostek Rzeszowsko - Zabronieckiego Związku Drużyn Harcerek „Quo Vadis” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Harcerki – Ala Drozd, Zuzia Kapusta, Róża Żuczek, Weronika Wojdon i Zuzia Naja (w większości Absolwentki naszego przedszkola) opowiadały zgromadzonym, co to jest Harcerstwo, czym się zajmują, jak spędzają czas, gdzie wyjeżdżają i jak służą naszej Małej Ojczyźnie. Mogliśmy podziwiać piękne zdjęcia, które dokumentowały dokonania harcerek. Następnie dziewczęta poprowadziły ciekawe zabawy dla przedszkolaków, które jeszcze przez kilka dni po tym wydarzeniu pojawiały się wśród spontanicznych zabaw  dzieci w  przedszkolu i w domu. Niezwykle radosny nastrój udzielił się Uczestnikom Uroczystości podczas wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni patriotycznych,  takich jak: Przybyli Ułani , O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Białe róże , Płynie Wisła płynie czy Polskie Kwiaty - przy akompaniamencie pianina, skrzypiec, gitary czy akordeonu -  w wykonaniu Oli i Wojtka – również Absolwentów naszego przedszkola. Niezwykłości Wieczornicy  dodawała również sceneria, w której panował półmrok   a początkowo  światło biło jedynie od świec i kilku lamp. Uczestnicy Spotkania mieli również okazję na chwilę relaksu czy wymianę zdań na temat zaprezentowanych występów i spontanicznych rozmów  z zaproszonymi Gośćmi  -  przy kawie, herbacie i domowym  cieście. Nikt nie pozostawał tu bierny, nawet przybyłe dzieci doskonale odnalazły się podczas Wieczornicy,  upamiętniającej żołnierzy, harcerzy i  wielu "zwykłych" ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę. Dzięki takim spotkaniom pamięć o Nich przetrwa w następnych pokoleniach. Tego możemy być pewni.