Blue Flower

21 marca kolorowe skarpetki na stopach oznaczają "KOCHAM CIĘ TAKIM, JAKIM JESTEŚ!"

19.03.2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też ,,Dniem Kolorowej Skarpetki’’ który w tym roku wypada w niedzielę. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mające na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa  nie jest przypadkowa – dzień 21 marca czyli 3 miesiąca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią  21 chromosomu. Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej, modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę spośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

                   Nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do obchodów związanych z tym dniem. W piątek wszystkie dzieci oraz pracownicy przedszkola założyli dwie różne najbardziej zwariowane i kolorowe skarpetki (oczywiście nie do pary!) ponieważ chromosom przypomina kształt skarpetki. Oprócz skarpetek na stopach, tego dnia przedszkolaki również ozdabiały i kolorowały papierowe skarpetki - oczywiście tak, aby każda z nich była inna i nie pasowała do pozostałych.A dlaczego właśnie kolorowe skarpetki nie do pary?
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z ludźmi chorymi na Zespół Downa. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla tych osób . Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe. Coraz popularniejsze, kolorowe skarpetki nie do pary nadal uważane są za wyjątkowe i sprawiają, że właściciel wyróżnia się w tłumie. Tak samo na co dzień czują się osoby z zespołem Downa – odmienne na tle jednolitego tłumu. Mimo, że różnią się, niczym jedna skarpetka od drugiej, potrafią wnieść w nasze życie mnóstwo kolorów i radości. 21 marca zakładamy 
dwie inne skarpetki, by pokazać, że bycie "innym niż inni" nie oznacza niczego złego.