Blue Flower

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – napis - Printoteka.pl

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to chyba jedno z najsympatyczniejszych świąt. Data nie jest przypadkowa – to dzień narodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki w poszczególnych grupach wzięły udział w zabawach przygotowanych przez nauczycielki. W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje lub w swych ubraniach posiadały elelmenty z bajek. Podczas spotkań były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Dzieci oglądały teatrzyk "Trzy świnki", rozwiązywały bajkowe zagadki, kolorowały ilustracje z bajkowymi postaciami, rozpoznawały bajki po rekwizytach oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Nie zabrakło zabaw zręcznościowych rozwijających szybkość i refleks jak „Zatrute jabłko” oraz zabawy rozwijającej sprawność manualną „Pomagamy Kopciuszkowi”. Okazuje się, że dzieci dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z wszystkini zadaniami. Na koniec w grupach odbył się „Baśniowy bal” czyli zabawa taneczna przy muzyce.
To był wyjątkowo mile spędzony dzień. Wspólna zabawa i radość na twarzach dzieci dowiodła, że postacie z bajek mają swoją duszę i niepowtarzalny urok, który zachwyca zawsze i każdego.

Bajki, baśnie są pełne przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie przeciwności. Dlatego ich bohaterowie są bardzo często dla wielu z nas ważni. Stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą wielu pokoleniom. Bohaterowie uczą i pomagają dzieciom w przezwyciężeniu wielu barier. We współczesnym świecie, w którym dominującą rolę odgrywają technologia i multimedia, bajkowe postacie pojawiają się nie tylko na kartach książek, ale również w anonimowych filmach i grach komputerowych. Dlatego Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć oraz bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania.