Blue FlowerW dniu 1 grudnia 2017 roku dzieci z grupy V i VI wyruszyły autokarem  do Rzeszowa na obchodzone przez   żołnierzy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia z Rzeszowa święto. To jedna z pierwszych w pełni zawodowych jednostek w kraju, którą dowodzi podpułkownik Rafał Iwanek. O godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, a wśród nich Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras, przedstawiciele władz samorządowych, dowódcy batalionu, komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych z regionu oraz dowódcy jednostek brygady, młodzież, dzieci ze szkół i przedszkoli.
W czasie apelu wyróżniono najlepszych żołnierzy 1 BSP wojska, a także wręczono odznaczenia. Odczytano decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Rozkaz Dowódcy 21 BSP o nadaniu Wojskowej Odznaki Górskiej 21 BSP III  i II stopnia.
Żołnierze złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Pułku Strzelców podhalańskich oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą koledze, żołnierzowi 1 BSP - śp. st. chor. Janowi Kiepurze, który poległ w Afganistanie w 2013 roku. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił uroczyście odegrany hymn państwowy, pieśni reprezentacyjne Wojska Polskiego, podniesienie flagi państwowej oraz defilada. W ramach Dnia Otwartych Koszar  żołnierze z 1 BSP zorganizowali dla dzieci i młodzieży pokazy wspinaczki po ścianie, pokazy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki, nauka reanimacji, wiele innych atrakcji. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystości, dumni z naszych żołnierzy. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.

 

Batalion sformowano w 1993 roku na podstawie Zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego o formowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i został rozlokowany na terenie kompleksu koszarowego przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie. Decyzją Ministra Obrony Narodowej doroczne święto 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich ustanowiono na dzień 1 grudnia. Dla zachowania w pamięci tradycji orężnych, 1 Batalion Strzelców Podhalańskich przejął i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji:
- 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 21 Dywizji Piechoty Górskiej (1918 – 1939);
- 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (1944 – 1945).
     1 Batalion Strzelców Podhalańskich jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Głównym uzbrojeniem jednostki są bojowe wozy piechoty BWP-1. Żołnierze batalionu swoje rzemiosło wojskowe doskonalą do działania w warunkach szczególnych, a do nich zaliczamy działanie w górach, mieście i terenie lesisto-jeziornym, stąd przygotowanie i szkolenie jest wielopłaszczyznowe. Ponadto, od początku swego istnienia batalion przykładał wielką wagę do szkolenia specjalistycznego - narciarskiego i wspinaczkowego. Żołnierze 1 BSP wielokrotnie uczestniczyli w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Dwukrotnie brali udział w misji w Kosowie i Iraku. Ponadto w latach 2009/2010 i 2013 żołnierze jednostki wzięli udział w VI i XIII zmianie PKW w Afganistanie.